Rezydencja Myśliwska w Koszalinie

Zapraszamy na wypoczynek do naszych apartamentów!

HISTORIA REZYDENCJI MYŚLIWSKIEJ W KOSZALINIE

To jedna z najładniejszych, ale i najbardziej tajemniczych przedwojennych willi Koszalina.
„Pałacyk Myśliwski” przy obecnej ul. Piłsudskiego 49 wybudowano prawdopodobnie pod koniec XIX w. Stanął przy ówczesnej Danzigerstraβe. Być może, prawdopodobnie, przypuszczalnie – te określenia są najbezpieczniejsze wobec zaledwie okruchów informacji, jakie można zdobyć o Pałacyku i jego historii do 1953 r. Z ksiąg adresowych znajdujących się w Archiwum Państwowym w Koszalinie wynika, że nad wejściem do budynku nie bez przyczyny wisi głowa jelenia, bowiem mieszkali tu pracownicy nadleśnictwa.

Noclegi w Koszalinie Rezydencja Myśliwska
Noclegi Koszalin Apartamenty Rezydencja Myśliwska

Działania wojenne oszczędziły Danzigerstraβe i Pałacyk Myśliwski zachował się w niezłym stanie. Nie wiadomo, co mieściło się w tej okazałej willi po opuszczeniu jej przez Niemców. Prawdopodobnie ok. 1951 – 1952 r. na krótko wprowadził się tu Zarząd Oddziału lub Zarząd Okręgu Związku Nauczycielstwa Polskiego, funkcjonujący wtedy pod nazwą Związek Zawodowy Nauczycielstwa Polskiego.
To, co na pewno wiemy o historii Pałacyku Myśliwskiego to fakt, że w 1953 r. w willi przy Armii Czerwonej 49 znalazła swoją siedzibę ekspozytura Radia Szczecin, która po październiku 1956 r. uzyskała status samodzielnej rozgłośni i stała się Radiem Koszalin.
Stacja nadawcza Rozgłośni mieściła się na zapleczu budynku ówczesnej Wojewódzkiej Rady Narodowej. Pierwszy program trwający 15 minut wyemitowano 15.11.1953 r. Zaczynał się fragmentem pieśni „O Koszalińska Ziemio Moja”. W 2000 r. radiowcy ostatecznie opuścili Pałacyk Myśliwski i przenieśli się do nowego budynku przy ul. Piłsudskiego 41. Willa „Pod jeleniem” pozostała własnością RK. W 2012 r. kupili ją Joanna i Tadeusz Dudojć, reprezentujący Dudojć Sp. z o.o. mieszczącą się w Konstancinie-Jeziorna.Spółka przeprowadziła rewitalizację zachowując na zewnątrz historyczny charakter obiektu i urządzili tu 14 eleganckich apartamentów do wynajęcia. Pałacyk Myśliwski stał się Rezydencją Myśliwską.